Ana sayfa / Haberler / Sektör Haberleri / Amplifikatör Sınıfı Kılavuzu: Güçlü Hoparlör Modülü Tasarımı için A, AB, D ve H

Sektör Haberleri

Amplifikatör Sınıfı Kılavuzu: Güçlü Hoparlör Modülü Tasarımı için A, AB, D ve H

Kapalı, elektrikli bir hoparlör için 500 W AB Sınıfı bir sahne belirlediğinizde, el çantası büyüklüğündeki bir kabinin içinde yaklaşık 400 W atık ısı alırsınız. Aynı 500 W için D Sınıfı bir modül belirlediğinizde ısı yükü yaklaşık 55 W'a düşer. Teknik özellikler sayfasındaki akustik çıktı neredeyse aynı görünebilir; termal tasarım, transformatör gücü, kabin hacmi ve nakliye ağırlığı dikkate alınmayacaktır.

Kısa cevap: Yeni güçlü hoparlörler, hat dizileri ve taşınabilir sistemler için D Sınıfı varsayılandır. H Sınıfı, doğrusal bir çıkış aşamasının ve basit bir transformatör beslemesinin tercih edildiği yüksek çıkışlı subwoofer'larda ve kurulu ses sistemlerinde hâlâ yerini almaktadır. AB Sınıfı, eski tasarımlarda, enstrüman amplifikatörlerinde ve motorlu mikserlerde yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir. Aşağıdaki bölümlerde sınıf mektubunun gerçekte neyi kontrol ettiği, her sınıfın nerede kazandığı ve hangi kontrollerin bir modülün üretimde başarısız olmasını önlediği açıklanmaktadır.

Bir Amplifikatör Sınıfının Aslında Neyi Tanımladığı

Bir amplifikatör sınıfı, çıkış aşamasının öngerilim durumunu ve özellikle her bir çıkış cihazının giriş sinyali döngüsünün ne kadarını ilettiğini tanımlar. Bu tek parametre teorik verimlilik tavanını, distorsiyon mekanizmasını ve sahnenin atması gereken ısıyı belirler.

  • A Sınıfı — cihaz döngünün 360 derecelik kısmını gerçekleştirir. Mükemmel doğrusallık, tüm doğrusal sınıflar arasında en düşük verimlilik.
  • B sınıfı — iki cihazın her biri 180 derece iletir ve sıfır geçişte devredilir. Teorik olarak verimlidir ancak geçiş, geçiş distorsiyonuna neden olur.
  • A SınıfıB - her cihaz 180 ila 360 derece arasında bir iletim yaparak çapraz distorsiyonu bir miktar verimlilik pahasına duyulabilirliğin altına iter.
  • D Sınıfı — çıkış cihazları dalga formunu izlemek yerine yüksek frekansta açılıp kapanır, dolayısıyla verimlilik doğrusal amplifikasyon yerine anahtarlamadan gelir.
  • G ve H Sınıfı — besleme rayının sinyali adımladığı veya takip ettiği doğrusal aşamalar, böylece çıkış cihazları yalnızca ihtiyaç duydukları voltajı görür.

Sınıf mektubu bir kalite derecelendirmesi değildir. İyi uygulanmış bir anahtarlama aşaması, vasat bir doğrusal olandan daha iyi ölçüm yapabilir ve kötü filtrelenmiş bir Sınıf D modülü, bir AB Sınıfı tasarımın asla göstermeyeceği eserler üretebilir. Mektubun güvenilir bir şekilde öngördüğü şey, boşa harcanan güç, soğutucu ve tedarik boyutu ile bitmiş ürünün yapım ve nakliye maliyetidir.

Amplifikatör sınıfına göre tipik tam güç verimliliği
A Sınıfı %25–30
B sınıfı %50–70
A SınıfıB %50-65
H Sınıfı %65–80
D Sınıfı %80–92
Ses çıkış aşamaları için pratik aralıklar. H Sınıfı verimliliği, rayların ne sıklıkta adım attığına veya hareket ettiğine bağlıdır.

Bir Bakışta Amplifikatör Sınıfı Karşılaştırması

Aşağıdaki tablo, bir modül kataloğunda görmeniz muhtemel sınıfları, her birinin zorladığı tasarım kararıyla birlikte özetlemektedir.

Belirli bir modül için garanti edilen rakamlar yerine tipik olarak yayınlanmış verimlilik aralıkları; gerçek sayılar besleme tasarımına, yük empedansına ve program malzemesine bağlıdır.
Sınıf İletim veya mod Tipik verimlilik Göründüğü yer Tasarım sonucu
A 360 derece %25–30 Stüdyo monitörleri, hi-fi Büyük soğutucu, yüksek rölanti akımı
B Cihaz başına 180 derece %50–70 Ses konusunda nadir, ders kitaplarında yaygın Devir teslim sırasında çapraz distorsiyon
AB 180–360 derece %50-65 PA amplifikatörleri, enstrüman amplifikatörleri, motorlu mikserler Basit besleme, sürekli çıkış için soğutucu boyutu
C 180 derecenin altında %60–80 RF vericileri, ses değil Ses kullanımı için distorsiyon çok yüksek
D Açma ve kapatma %80–92 Güçlendirilmiş hoparlörler, hat dizileri, subwoofer'lar EMI düzeni, çıkış filtresi, ölü zaman kontrolü
G Kademeli besleme rayları %60-75 Yüksek güçlü hi-fi, kurulu sistemler Ray geçişi maliyet ve karmaşıklığı artırıyor
H Rayları sürekli takip etmek %65–80 Subwoofer'lar, geniş kurulu ses Ray modülatörü artı doğrusal transformatör beslemesi

E ve F Sınıfları radyo frekansı tasarımına aittir ve ses donanımında nadiren görülürler, bu nedenle yukarıdaki tablonun dışında bırakılmıştır.

Verimlilik Neden Dolap Boyutuna, Ağırlığına ve Maliyetine Dönüşüyor?

Verimlilik yüzdeleri watt'a çevrildiğinde kullanışlı hale gelir. 500 W'lık bir çıkış katı için, kabaca %30 verimliliğe sahip bir A Sınıfı tasarım, şebekeden yaklaşık 1667 B çeker, %55'lik bir AB Sınıfı aşama yaklaşık 909W, %75'lik bir H Sınıfı aşama yaklaşık 667W çeker ve %90'lık bir D Sınıfı modül yaklaşık 556W çeker.

Bu wattların her birinin transformatör tarafından sağlanması ve muhafazadan çıkarılması gerekir. Bu, soğutucu kütlesini, fan gürültüsünü, havalandırma açıklıklarını ve gönderdiğiniz her birimin ağırlığını etkiler. Sıcaklık aynı zamanda güvenilirliği de etkiler: Güç elektroniğinde yaygın olarak kullanılan temel kural, çalışma sıcaklığındaki her 10 °C'lik düşüşün, elektrolitik kapasitörün ömrünü kabaca iki katına çıkarmasıdır.

500 W ses çıkışı başına çekilen şebeke gücü
1667 W A Sınıfı
909 W A SınıfıB
667 W H Sınıfı
556 W D Sınıfı
Sırasıyla %30, %55, %75 ve %90'lık tipik verimlilikleri kullanan açıklayıcı hesaplama.

D Sınıfı Amplifikatör Modülleri: Yeni Güçlü Hoparlörler için Varsayılan

D Sınıfı çıkış cihazları doğrusal olarak yükselmek yerine anahtarlanır, dolayısıyla kayıplara sabit öngerilim akımı yerine iletim ve anahtarlama hakim olur. Pratik modüller %80-92 verimliliğe ulaşır; bu nedenle neredeyse her yeni taşınabilir hoparlör, hat dizisi öğesi ve kompakt subwoofer, bir anahtarlama modülü etrafında inşa edilir.

Takaslar arz ve tahta düzenine doğru ilerliyor. Güç faktörü düzeltmeli rezonans LLC kaynağı, veri yolunu geniş bir şebeke aralığında sabit tutar ve anahtarlama gürültüsünü öngörülebilir bir bantta tutar, bu da EMI filtrelemeyi kolaylaştırır. Çıkış filtresi endüktörleri, ölü zaman ve geçit sürücüsü yönlendirmesi, modülün emisyon sınırlarını aşıp aşmadığına ve 4 ohm'luk yükte stabil kalıp kalmayacağına karar verir.

Temsili bir örnek, PFC ve LLC rezonans ön ucu ve geniş voltaj girişi ile LP500W/HP200W olarak derecelendirilen eon520-2092 modülüdür.

H Sınıfı Modüller: Yüksek Çıkışlı Subwoofer'lar için Hala Doğru Cevap

H Sınıfı, ses sinyalini adımlayan veya izleyen besleme raylarına sahip doğrusal bir sınıftır. Çıkış cihazları, düşük çıkış seviyelerinde hiçbir zaman tam veri yolu voltajını kendi aralarında düşürmediklerinden, verimlilik %65-80 bandına iner; bu da Sınıf D'nin oldukça altındadır, ancak çok daha az yüksek frekanslı anahtarlama içeriğine sahiptir. H Sınıfı tasarımların büyük subwoofer amplifikatörlerinde ve kurulu ses sistemlerinde yaygın kalmasının bir nedeni de budur.

Bu kategorideki modüller tipik olarak doğrusal bir transformatör beslemesi kullanır ve önemli ölçüde soğutucuya dayanır. Örneğin amp400h-7294, LP400W/HP100W olarak derecelendirilmiştir ve sürekli çıkışı sağlamak için U şeklinde bir alüminyum radyatör kullanırken amp600s-fp özellikle subwoofer görevine yöneliktir.

AMP400H 7294: LP 400W HP 100W Poweful Output with U-shaped Aluminum Radiator Class H Power AMP400H 7294: LP 400W HP 100W U Şekilli Alüminyum Radyatör Sınıfı H Gücü ile Güçlü Çıkış ● Doğrusal transformatör gücü: 500W ● Orta ve düşük frekanslı güç amplifikatörü: H Sınıfı 400W-4Ohm ● Yüksek frekanslı güç amplifikatörü: AB Sınıfı 100W-8 Ohm ● U-şekilli alüminyum r... Ürünü Görüntüle →

Amplifikatör Sınıfını Modül Setinin Geri Kalanıyla Eşleştirme

Amplifikatör sınıfı yalnızca tüm modül seti bağlamında anlamlıdır. Elektrikli bir hoparlör genellikle dört işlevi bir araya getirir: giriş ve ses kontrolü, bir DSP çekirdeği, bir geçiş veya EQ aşaması ve dönüştürücüleri çalıştıran güç aşaması.

Aktif bir hoparlördeki tipik dört katmanlı modül yığını
Giriş ve ses seviyesi DSP çekirdeği ADAU1701 Geçiş ve EQ D Sınıfı power stage sinyal akışı
Aktif hoparlör modülü setinin girişten hoparlör çıkışına kadar işlevsel katmanları.

Sınırlarda eşleştirme önemlidir. DSP modülü sınırlayıcı eşiğini ve geçiş noktasını ayarlar, bu nedenle güç katının gerçek çıkış voltajı salınımını bilmesi gerekir ve güç katının sürücünün minimum empedansında güvenli bir şekilde sürebileceği bir yüke ihtiyacı vardır. Tek bir DSP platformu üzerinde oluşturulan modüller, kontrol arayüzünü ve ön ayarlı yapıyı modeller arasında tutarlı tutar; örneğin dsp1903, 2.1 kanallı bir hat dizisi sistemi için özelleştirilmiş dört ön ayarlı EQ modunu saklar. Her iki yarımı da kendi bünyesinde tasarlayan bir tedarikçi, örneğin Ningbo Huage Elektronik , bu sınırları iki satıcı arasında müzakere etmek yerine birlikte ayarlayabilir.

DSP1903: 4 Customized Preset EQ Modes 2.1CH Linear Array Speaker ADAU1701 Based DSP Functi DSP1903: 4 Özelleştirilmiş Ön Ayarlı EQ Modu 2.1CH Doğrusal Dizi Hoparlör ADAU1701 Tabanlı DSP İşlevi ● ADAU1701 ses ses sistemine göre tasarlanmıştır. Sinyal işleme parametrelerini yapılandırmak için sigma studio DSP yazılımını kullanın. ● Seçilebilir dört özelleştirilmiş ön ayar modu... Ürünü Görüntüle →

Bir Derse Başlamadan Önce Pratik Kontroller

Hangi sınıfı kısa listeye alırsanız alın, bu beş kontrol çoğu sorunu takımlama başlamadan önce tespit eder.

  1. Nominal değil minimum empedansla çalışın. Nominal 8 ohm değerindeki bir sürücü, bazı frekanslarda bunun çok altına düşebilir ve amplifikatör modülü ve hoparlör empedansı eşleştirme bu minimuma göre doğrulanmalıdır.
  2. Verimliliği ortalamaya değil, en kötü durumda ısıya dönüştürün. Program materyalinin bir tepe faktörü vardır, ancak bir sınırlayıcı, gösteri sırasında uzun vadeli gücü reytinge yakın tutacaktır.
  3. Şebekeye karşı beslemeyi kontrol edin. Geniş voltajlı anahtarlama modülleri, voltaj düşüşlerini ve jeneratör beslemelerini sabit lineer raylara göre daha iyi tolere eder.
  4. Koruma planını yazılı olarak onaylayın. Aşırı akım, aşırı sıcaklık ve DC ofset davranışı varsayılmamalı, belirtilmelidir.
  5. Termal yolu doğrulayın. Soğutucu montaj torku, termal ped özellikleri ve hava akışının tümü saha arıza oranlarını etkiler.
AB, D ve H Sınıfı beş tasarım kriterine göre karşılaştırıldı
Verimlilik Termal boşluk payı Kompakt boyut Düşük distorsiyon Watt başına maliyet
D Sınıfı H Sınıfı A SınıfıB
Tipik modül düzeyindeki tasarımlar için beş puanlık bir ölçekte niteliksel karşılaştırma.

Amplifikatör Sınıfları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

S1. Seste kullanılan ana amplifikatör sınıfları nelerdir?

A Sınıfı, Class AB, Class D and Class H cover almost all audio equipment. Class A conducts through the full signal cycle, Class AB through more than half of it, Class D switches the output devices at high frequency, and Class H is a linear stage whose supply rails track the signal.

Q2. Güçlü bir hoparlör veya subwoofer için hangi amplifikatör sınıfı en iyisidir?

Güçlendirilmiş hoparlörler, hat dizileri ve taşınabilir sistemler için D Sınıfı, verimliliği ve küçük termal ayak izi nedeniyle genellikle başlangıç ​​noktasıdır. Çok yüksek çıkışlı subwoofer'lar ve kurulu sistemler için H Sınıfı genellikle daha iyi bir maliyet, doğrusal davranış ve basit transformatör besleme tasarımı dengesi sağlar.

S3. D Sınıfı güç amplifikatörü modülü AB Sınıfı kadar iyi midir?

Doğru şekilde tasarlandığında evet. D Sınıfı modüller artık hat dizilerini ve subwoofer'ları rutin olarak çalıştırıyor. Karar verici faktörler, sınıf harfinin kendisinden ziyade çıkış filtresi, geçit sürücüsü düzeni, EMI performansı ve koruma tasarımıdır.

S4. D Sınıfı bir amplifikatör, A Sınıfı ve AB Sınıfı ile karşılaştırıldığında ne kadar verimlidir?

Pratik D Sınıfı ses modülleri tam güçte kabaca %80-92 oranında çalışır; AB Sınıfı için yaklaşık %50-65 ve A Sınıfı için %25-30'dur. Bu nedenle 500 W'lık bir D Sınıfı modül, AB Sınıfı bir platformun üreteceği 400 W veya daha fazla ısı yerine 45-125 W civarında ısı yayar.

S5. Bir güç amplifikatörü modülünde H Sınıfı ne anlama gelir?

H Sınıfı is a linear output stage whose supply rail steps up or tracks the audio signal, so the output devices only see the voltage they need. Efficiency typically lands between 65% and 80%, higher than Class AB but below Class D, with less high-frequency switching content than a switching module.

S6. Amplifikatör sınıfı ses kalitesini mi etkiler yoksa yalnızca verimlilik ve ısıyı mı etkiler?

Sınıf, ses kalitesinden ziyade distorsiyon mekanizmasını ve termal davranışı tek başına değiştirir. Temiz bir D Sınıfı modül ve temiz bir AB Sınıfı modülün her ikisi de şeffaf olabilir; duyulabilir farklılıklar genellikle uygulama, filtreleme, koruma davranışı ve güç aşamasının önündeki DSP ayarlarından kaynaklanır.

İlgili Ürünler

v